Vytvoření jednoduchého formuláře

Vytvoření formuláře je velice jednoduché, stačí jen vědět, jak správně používat jednotlivé typy otázek.

1. Text

Textové otázky slouží pro krátké odpovědi. Na obrázku vidíme červeně označené jednak hlavní ikonky pro úpravu každé otázky (upravit, zkopírovat otázku, smazat otázku) a také volbu, zda má být otázka povinná (formulář není možné odeslat, pokud je některá z povinných otázek nezodpovězena).Pokud máme otázku vytvořenu (pokud je nutné, využijme klidně text nápovědy, kde respondentům můžeme vysvětlit, proč třeba danou otázku klademe), potvrdíme tlačítkem "Hotovo".

2. Text odstavce

Hodí se v situaci, kdy na odpověď nestačí jen krátký text. V online testech můžeme použít pro delší odpovědi (vysvětli, popiš, srovnej...)


3. Více možností

Tuto možnost použijeme tehdy, pokud chceme právě jednu odpověď. Hodí se pro otázky, kde výběr je jen z několika odpovědí (Pro otázky typu "Vyber kraj" volíme raději otázku "Vyber ze seznamu"). Pokud chceme, můžeme přidat položku "Přidat Jiné", které umožní respondentovi napsat svoji vlastní odpověď.


Největší výhodou tohoto typu otázky  je ale možnost "Přejít na stránku podle odpovědi". Na základě odpovědí se může dotazník rozvětvit tak, že každá větev pokračujeme s jinými otázkami.  Více se o větvení dotazníku dozvíte v další kapitole.

4. Zaškrtávací políčka

Pokud existuje u otázky více možných odpovědí, použijeme tento typ otázky. Opět vidíme, že můžeme volbou "Přidat Jiné" povolit respondentům vlastní odpovědi.


5. Vybrat ze seznamu

Jedná se o podobný typ otázky jako "Více možností". Umí také přejít na stránku podle odpovědi (rozvětvit dotazník). Používá se hlavně tam, kde je na výběr celá řada možností. Ty jsou schovány pod rozevírací šipkou a nezabírají místo v ploše dotazníku.


Pro základní typ dotazníku tyto otázky dostačují. Některé otázky můžeme kombinovat také s vloženými obrázky nebo videi. Rychle tak vytvoříme například opakovací online test, ve kterém žáci určují třeba významné stavby na světě.

Stačí jen vložit do formuláře obrázek a pod něj formulářovou otázku "Text". Výsledek vypadá následovně.

Než formulář odešleme, je dobré si cvičně ověřit, zda funguje dle našeho očekávání. K tomu slouží v horní ovládací liště tlačítko "Zobrazit aktuální formulář". V záložce prohlížeče uvidíme "ostrý" formulář, který si můžeme cvičně vyplnit a proklikat.


Nastavení formuláře

A pokud jsme s výsledkem spokojeni, můžeme formulář odeslat respondentům.  Ještě před tím než ho odešleme , si ověříme přístupová oprávnění, resp. jaká data chceme automaticky sbírat

Varianta 1 - Online test ve třídě (nebo např. přihlášky na školení zájezd, zápis do volitelných předmětů)

Určitě budeme chtít, aby se uživatelské jméno (e-mailová adresa) a čas vyplnění automaticky sbíraly a my měli přehled, kdo a kdy dotazník vyplnil. V nastavení  (na začátku formuláře) zaškrtneme tyto možnosti:


Varianta 2 - Veřejný dotazník pro rodiče

 Pokud chceme dotazník zaslat respondentům, kteří nemají e-mail v naší doméně, nemůžeme automaticky sbírat uživatelská jména. V nastavení ponecháme max. položku ukazatele postupu.


 Vše již máme nastaveno a formulář můžeme rozeslat. Jaké máme možnosti sdílení?


1. Chceme odeslat dotazník třídě/všem žákům/kolegům

Do části "Odeslat formulář e-mailem" jen zadejte patřičné e-mailové adresy (na naší škole třeba b1216@***.cz, studenti@***.cz, ucitele@***.cz)

2. Chceme jen vystavit jako odkaz na stránkách školy, nebo poslat v e-mailu jako odkaz.

Zkopírujte si adresu odkazu v části "Odkaz pro sdílení".

3. Chceme vložit formulář přímo do webových stránek

Kliknutím na tlačítko "Vložit" se objeví kód, který vložíte do kódu Vašeho webu.

Po stisknutí tlačítka "Hotovo" se ještě objeví dotaz, kde se mají ukládat odpovědi. Mohou se totiž ukládat ve formuláři, nebo se automaticky vytvoří samostatná tabulka. Výběr závisí na Vás.


Formulářové otázky, které jsme si uváděli v tomto výukovém materiálu, si můžete prohlédnout (a případně vyplnit) pod tímto odkazem.

Formuláře GoogleVytvoření složitého formuláře


Comments