Úvod, aneb proč číst tento vzdělávací materiál :)

Bezpečnost na internetu je dlouhodobě tématem, o kterém se často píše nejen v odborných periodikách, ale také v běžných médiích. Nepřekvapí nás proto články typu “Hackeři ukradli z databáze eBay údaje 145 milionů lidí” nebo “Apple: iCloud je bezpečný, za únikem fotek mohou slabá hesla”. Problémem je, že frekvence těchto negativních informací je tak častá a IT znalosti běžného uživatele internetu ohledně bezpečnosti tak slabé, že většinu podobných informací můžeme označit jako “průtokové” - tz. po přečtení informací čtenář zapomene a dále se jí nezabývá.


Tento vzdělávací materiál si klade za cíl představit postupy, zásady a nastavení tak, aby Vaše online účty byly maximálně zabezpečeny a nemuseli jste se zároveň bát, že to bude nad Vaše síly.  A ještě jednu přidanou hodnotu tento materiál přináší - jako učitelé jste často pro své žáky příkladem a jako vzor byste měli vystupovat i v digitálním světě. Ukazovat jim nejlepší postupy zabezpečení a chování v online prostoru, před čím si dát pozor v digitální džungli... Informace z této příručky Vám snad alespoň z části pomohou obohatit své hodiny šířením osvěty bezpečného pohybu ve všudypřítomném online světě.


Kromě obecných zásad bezpečnosti se seznámíte s postupy, jak vytvářet kvalitní bezpečná hesla, jak se pomocí správců hesel vypořádat se stály větším počtem přihlašovacích údajů, nebo jak své online účty zabezpečit na úrovni elektronického bankovnictví pomocí dvoufázového zabezpečení. A nakonec si ukážeme, jak si pořádně nastavit Google účet, nebo jak vystopovat ztracený telefon.


Hlavní kapitoly

1. Obecné zásady bezpečnosti
2. Jak na hesla
3. Správce hesel (password managery)
4. Dvoufázové zabezpečení přístupu
5. Google účet a nastavení zabezpečení

Obecné zásady bezpečnosti