Google účet a nastavení zabezpečení

Tento text pojednává o nastavení zabezpečení účtu Google. Pokud používáte jiné služby, zkuste si v jejich nastavení najít stejné či podobné položky a zkontrolovat si, že vše máte nastaveno korektně.


Jak se dostat do nastavení účtu?


  • přímým zadáním adresy https://myaccount.google.com/ ,

  • nebo kliknutím na rozvírací šipku  v pravo nahoře u vaší emailové adresy a kliknutím na "Účet".


Rozhraní služby je uživatelsky velice jednoduché a příjemné a nebudete se mít problém zde orientovat. Podíváme se na nejpodstatnější části nastavení:


Screenshot 2015-01-03 at 16.19.52.png

Kliknutím na tlačítko “Začínáme” se spustí interaktivní průvodce, který nás provede jednotlivými nastaveními zabezpečení a zeptá se, zda je “Všechno v pořádku” nebo “Něco vypadá podezřele”.


Pokud jste v nastavení zabezpečení poprvé, určitě bude rozumné si průvodce spustit.



Screenshot 2015-01-03 at 16.22.53.png



V sekci "Osobní údaje" si nastavíme hlavní preferovaný jazyk. V případě, že hovoříme více jazyky, můžeme po kliknutí na řádek “Jazyk” doplnit jazyky další.



Screenshot 2015-01-03 at 16.25.01.png


Zde si můžete změnit heslo, zároveň vidíte, kdy bylo heslo naposledy změněno. O dvoufázovém ověření a jeho nastavení jsme již hovořili zde.

Hesla aplikací jste si vygenerovali při aktivaci dvoufázového ověření pro vybrané aplikace ve Vašem smartphonu (např. mail nebo kalendář). Pokud Vám někdo telefon ukradne nebo ho ztratíte, zde máte možnost zrušit přístup do Google aplikací přes mobilní telefon.


Obrázek č. 1 - Zrušení přístupu do aplikace z mobilního zařízení



Screenshot 2015-01-03 at 16.33.15.png


V části “Zařízení” vidíte seznam všech zařízení, které byly nebo jsou připojeny k Vašemu účtu. Ke všem připojením máte k dispozici detailní informace, které Vám pomohou určit, zda jste to Vy.


Screenshot 2015-01-03 at 16.36.14.png

Obrázek č. 2 - Detaily k aktuálnímu připojení ke Google účtu



Oznámení a upozornění plní úlohu tzv. bezpečnostního auditu, který zaznamenává veškeré činnosti spojené s Vašim účtem (přihlášení, změny hesla, nová zařízení či připojení aplikace). U většiny činností je zaznamenáno také místo, ze kterého byl příkaz vykonán.


Screenshot 2015-01-03 at 16.39.50.png

Obrázek č. 3 - Audit oznámení a upozornění



Screenshot 2015-01-03 at 16.42.03.png


V "Hlavním panelu" naleznete souhrnně všechny základní informace o Vašem účtu. Pokud byste se někdy v budoucnu rozhodli od Googlu odejít, máte férovou možnost vzít si svá data s sebou. Máte možnost si do zip souboru stáhnout Vaše mail, kalendáře, soubory na Disku Google nebo třeba chaty. Možnost Stáhnout data Vám tak zajistí bezproblémový přechod k jinému poskytovali služeb. Nechcete, aby se Vaše historie činnosti ukládala? V historii účtu si můžete zvolit u konkrétních služeb, zda chcete ukládání historie povolit, nebo zakázat.


Screenshot 2015-01-03 at 16.47.29.png

Obrázek č. 4 - Nastavení historie účtu


Screenshot 2015-01-03 at 16.48.31.png


Pokud jste na internetu jako doma a spoustu činností vykonáváte přes online prostředí, budete rádi využívat možnost propojení svého Google účtu s aplikacemi třetích stran. A pokud se rozhodnete, že už danou aplikace nebude používat a přejdete k jíné, proč by ta původní měla mít stále přístup k Vašemu účtu? V nastávení Oprávnění účtu máte možnost zakázat přístup již nepoužívaným aplikacím, nebo se jen podívat jaké aplikace a k čemu všemu má přístup.


Pokud hovořím o přístupu, nebojte se. Neznamená to, že by cizí aplikace mohly šmírovat bez omezení ve Vašem účtu. Větišnou se jedná např. o zobrazení emailové adresy nebo Google+ profilu. I tak si ale vždy pozorně přečtěte, jaké požadavky instalovaná aplikace požaduje (setkáte se s stím např. při instalacích aplikací z Chrome Web Storu).


Obrázek č. 5 - Nastavení přístupu aplikací třetích stran


Apps Status Dashboard

Výjimečně se stane, že nám nějaká aplikace Googlu nefunguje, nebo její činnost je problematické. Než začneme zjišťovat, jestli není “chyba na přijmači”, můžeme se podívat na aktuální stav funkčnosti jednotlivých služeb Googlu.


Na adrese http://www.google.com/appsstatus vidíme přehled všech služeb a jejich funkčnost. V případě, že se vyskytne problém, je na stránce popsán včetně předpokládané doby opětovného zprovoznění služby.


Jak najíst ztracený telefon s androidem?

Zapomněli jste někdy telefon a nemohli najít? Co můžu dělat v případě ztráty či krádeže telefonu s jeho obsahem? Můžu nastavit bezpečnostní politiky pro chytré telefony ve firmě či ve škole?


Na tyto otázky je jednoduchá odpověď. Na adrese www.android.com/devicemanager se dostane ke správě Vašeho androidího telefonu. Můžete telefon lokalizovat (pomocí triangulace v GSM síti), dálkově spustit vyzvánění (to třeba v případě, že telefon doma nemůžte najít) a v případě krádeže či ztráty telefonu jako obsah dálkově vymazat.


Pokud používáte Google Apps pro vzdělávání (případně Google Apps for Work) a máte telefon registrován na firemní účet, stáhněte si aplikaci Google Apps Device Policy.


Screenshot 2015-01-03 at 17.png

Obrázek č. 6 - Nastavení My Devices


Dvoufázové ověření přístupu


Comments