Obecné zásady bezpečnosti

https://sites.google.com/site/kvicprojekt/pro-skoly/bezpecnost-v-cloudovych-sluzbach/jak_na_heslaVětšina problémů s bezpečností pramení z chyb a ignorace samotných uživatelů, kteří svojí lehkovážností a naivitou umožnili útočníkům zcizit osobní data. Jaké kroky máme ke kvalitnímu zabezpečení počítačových účtů podniknout?


1. Bezpečné heslo


Této problematice se podrobně věnuje samostatná kapitola. Proto je ve zkratce několik hlavních zásad:


  • nepoužívejte stejné heslo pro různé účty

  • vytvářejte si kvalitní hesla dle zásad bezpečných hesel

  • používejte dvoufázové ověření přístupu

  • pokud je ná Vás hesel moc, používejte kvalitní správce hesel (password manager)


2. Aktualizované aplikace a operační systém

Většina uživatelů již většinu času tráví prací v online prostředí a nejčastěji používanou aplikací v počítači se stal webový prohlížeč. Jelikož online aplikace se vyvíjejí překotným tempem, používáním zastaralého prohlížeče nejen že riskujete neopravené bezpečnostní hrozby, ale také pravděpodobně příjdete o možnost využívat některé nové funkce v online aplikacích, nebo se Vám práce výrazně zpomalí. Používejte proto vždy nejnovější verze prohlížečů (ve většině případnů se aktualizují automaticky bez Vašeho zásahu).


A že aktualizaci aplikací musíme brát vážně? Čísla za rok 2013 hovoří jasně. Na infografice vidíme, že v 50 nejinstalovanějších aplikací bylo v roce 2013 objeveno celkem 1 208 bezpečnostních slabin, které byly v 68 % označeny jako vysoce kritické a v 7 % dokonce jako extrémně kritické. V 86 % případů se slabina dala využívat vzdáleně přes internet.

Obrázek č. 1 - Bezpečností ohrožení v 50 nejpoužívanějších programech
Screenshot 2014-12-31 at 11.39.39.png


V seznamu kromě webových prohlížečů nalezneme také Javu, Adobe Reader, VLC Player nebo třeba Skype. U těchto aplikací bychom měli mít povolenu automatickou aktualizaci a v případě, že v hlavním panelu operačního systému uvidíme bublinu s aktualizací, neprodleně na ni klikneme a nové aktualizaci nainstalujeme.


Obrázek č. 2 - Bublina s aktualizací Java

JavaUpdateBubble.jpg


Zdroj: https://www.getsafeonline.org/themes/site_themes/getsafeonline/images/article_images/JavaUpdateBubble.jpg


U operačních systémů je to stejné, pravidelně bývají aktualizovány celou várkou záplat. U operačního systému Windows je pro uvolňování záplat stanoveno každé druhé úterý v měsíci, kde se automaticky nainstalují všechny potřebné záplaty (zkontrolujte si ale raději ve svém operačním systému, že Windows Update je nastaven na automatický režim).


3. Antivirus


Třetím základním stavebním kamenem bezpečnosti je antivirový systém. V současnosti můžeme vybírat z celé řady prověřených řešení, včetně variant zcela zdarma (např. Avast, NOD32 nebo AVG poskytují bezplatné verze). Většina antivirových aplikací nabízí také celé komplexní balíky ochrany, které kromě samotného antiviru nabízí i bezpečné online nakupování, firewall nebo rovnou automatickou aktualizaci nainstalovaných programů ve Vašem počítači.


Jaký antivirus vybrat? Otázka, na kterou není jasná odpověď. Dobrým vodítkem může být dotaz “best antivirus 2014”, kde Vám vyhledávač najde články s recenzemi. Jedno je ale jisté, Avastem nebo AVG rozhodně nic nezkazíte :)


Obecné zásady bezpečnosti
   
Comments